باشگاه ضدصهیونیست ها

این وبلاگ کاملاً شخصی بوده و متعلق به هیچ جناح سیاسی خاصی نیست. تمامی تاریخها به هجری خورشیدی است.

دیوار ندبه چیست؟
نویسنده : سهیل کثیری نژاد - ساعت ۱٢:٠٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/۸/۱٧
 

شاید خیلی اسم دیوار ندبه را شنیده باشید. اگه دوست دارید در مورد اون اطلاعات بیشتری کسب کنید، حتما این مطلب رو بخونید.

 


معرفی

دیوار ندبه، به بخشی از دیوار باختری مسجد الاقصی گفته می شود که برای ادیان ابراهیمی از تقدس ویژه ای برخوردار است. به اعتقاد یهودیان، این دیوار، بخشی از هیکل سلیمان است که پس از سالها همچنان باقیمانده است. مسلمانان هم -که آن را دیوار براق می خوانند- معتقدند که پیامبر گرامی اسلام، در سفر خود به معراج، مرکب خود را به این دیوار بستند (براق نام مرکبی بهشتی است).

تصویر ماهواره ای دیوار ندبه

تاریخچه

از آنجا که یهودیان، این دیوار را از جمله آثار باقیمانده از هیکل سلیمان می‌دانند، همواره درصدد به دست آوردن آن بودند. تفریباً از قرن 10 بود که تلاش‌هایی برای تصرف آن صورت می‌گرفت که اوج آن در سده‌ی 13 بود. تا حدی که در شهریور 1301، یهودیان با مسلمانان، بر سر تصاحب دیوار درگیر شدند. طی این جریان - که به انقلاب براق مشهور است- عده‌ای از دو طرف، کشته شدند. در آن زمان، قیمومیت فلسطین در دست انگلستان بود و به همین خاطر، انگلستان درباره‌ی این موضوع داوری نمود. نتیجه این شد که دیوار براق، در دست مسلمانان بماند اما یهودیان، به شرطی که از وسایل ویژه‌ی عبادت خود استفاده نکنند، می‌توانند از آن زیارت کنند.

سال‌ها بعد، در پی اشغال بیت‌المقدس به وسیله‌ی نیروهای اسراییلی در سال 1346، سربازان، خانه‌های اطراف دیوار را خراب کردند و محوطه‌ای جهت انجام مراسم عبادی یهودیان ساختند. از آن زمان تا کنون، اداره‌ی دیوار براق در دست اسراییل است.

اعتقاد یهودیان

در متون کهن یهودی نام «دیوار غربی معبد» ذکر شده است، اما شک وجود دارد که این دیوار یادشده، همین دیوار غربی امروز است یا دیوار دیگری در محدوده‌ی معبد. در گذشته از همین دیوار که امروزه وجود دارد، به عنوان دیوار غربی نام استفاده کرده‌اند. البته نام دیوار ندبه از نام عربی آن (المبکئ) به معنی مکان گریستن گرفته شده است، اما اکنون، همانگونه که گفته شد، مسلمانان به آن دیوار براق می‌گویند.

دیوار ندبه در حال حاضر

در حال حاضر، اداره‌ی دیوار ندبه در دست مرکزی اسراییلی به نام بنیاد کوتل است که زیر نظر وزارت امور مذهبی اسراییل فعال است. گفتنی است در تمام روزهای سال و در تمامی ساعات شبانه‌روز، تمامی افراد، چه مسلمان و چه یهود و ...، می‌توانند از آن دیدن کنند.

 


 
comment نظرات ()